Spotkanie z Autorką książki: Naucz mnie robić rzeczy samodzielnie- Wypisy z dzieł Marii Montessori

📚Za nami fantastyczne połtoragodzinne Spotkanie z Autorką książki: Naucz mnie robić rzeczy samodzielnie- Wypisy z dzieł Marii Montessori📚

🌹Aleksandra Małek dziękujemy za wspaniały czas, Twoje przemyślenia, wiedzę i dyskusje.

Rozmowę prowadziła Katarzyna Rycombel nasza wolontariuszka z darem do przemawiania 😘

A Wam obecni na spotkaniu dziękujemy za aktywne włączanie sie w dyskusje!

Wstęp
Maria Montessori zwróciła uwagę całego świata na to, jak ważny jest szacunek do dziecka, uznanie jego praw i stworzenie optymalnych warunków dla jego rozwoju. Jej słowa na temat psychiki dziecka, jego relacji z dorosłymi, edukacji i pokoju na świecie poruszają i zatrzymują dziś tak samo, jak dziesiątki lat temu, gdy zostały spisane.

Dzięki lekturze Czytelnik ma szansę odkryć lub uporządkować wiedzę o tym jak pielęgnować, szanować i rozumieć sekret dziecka – nie tylko tego, którego jesteśmy rodzicami, nauczycielami czy rodziną, ale także tego, które jest w nas od dwudziestu, czterdziestu czy osiemdziesięciu lat.

Dziecko jest wielkim budowniczym, wielkim konstruktorem. Jeśli zadasz sobie pytanie: „Kto obdarzył mnie tą siłą, tą inteligencją, tą wiedzą, którą dziś mam?”, możesz odpowiedzieć: „To dziecko uczyniło mnie człowiekiem, którym jestem”.

Wasi mali synowie i córki to przyszli mężczyźni i kobiety. Pozwólcie im zachować ich dziecięcy sekret, a poczujecie satysfakcję, gdy zwrócą się do was o pomoc, kiedy będą jej potrzebować, a na przestrzeni lat zobaczycie, jak sekret ich dzieciństwa przeradza się w dorosłą siłę charakteru i wspaniałą niezależność.

Z pism i wykładów Marii Montessori wybrałam myśli, anegdoty i spostrzeżenia, przy których warto, jak sadzę, się zatrzymać (…). Ta książka nie ma instrukcji obsługi. Można ją czytać po kolei, strona po stronie, można codziennie zajrzeć do jednej myśli i „z nią pochodzić”. Można wyszukać zagadnienie, które interesuje Czytelnika, i sprawdzić, co na ten temat sądziła Maria Montessori.

Ze wstępu Aleksandry Małek

Aleksandra Małek
Psycholog, redaktorka, wydawczyni książek psychologicznych. Od 2012 roku prowadzi redakcję psychologii w Wydawnictwie Naukowym PWN. Towarzyszyła w pracach wydawniczych autorom ok. 200 podręczników i monografii z zakresu psychologii i pedagogiki. Od sześciu lat pracuje w zespole odpowiedzialnym za polskie wydania kolejnych tomów Biblioteki Marii Montessori.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *